77861

Uztura speciālistsUztura speciālists ir ārstniecības persona, kura piedalās pacienta ārstēšanas, rehabilitācijas un veselības veicināšanas procesā. Uztura speciālists izvērtē pacienta veselības stāvokli, ēšanas paradumus, ikdienas fizisko aktivitāti. Pamatojoties uz iegūto informāciju, sniedz uztura rekomendācijas.  

Uztura speciālists sniedz konsultācijas uz ļoti plaša spektra problēmu loku, piemēram:

Liekais ķermeņa svars -  pēdējos gados ārkārtīgi strauji pieaudzis to cilvēku skaits, kuru ķermeņa masa stipri pārsniedz ieteicamo svaru. Tai skaitā ir arī bērni, kuru veselība cieš mazkustīguma un neveselīgā uztura dēļ. Liekais ķermeņa svars jeb aptaukošanās rada veselu virkni problēmu, ar kurām tad nākas cīnīties kardiologiem, endokrinologiem, ginekologiem, onkologiem.. Laicīgi vēršoties pie uztura speciālista, kopīgi tiek izstrādāts individuāls plāns svara samazināšanai, ņemot vērā pacienta veselības stāvokli, fizisko aktivitāti un psiholoģisko stāvokli. Neuzticiet šo problēmu speciālistiem, kuri nav mediķi! Neapdomīgi zaudējot svaru, ir liela iespēja iedzīvoties jaunās kaitēs.

Samazināts jeb nepietiekošs ķermeņa svars – tā arī ir problēma! Svara palielināšanai nelīdzēs bulciņas un kūciņas, bet gan objektīva uztura speciālista konsultācija, kuras laikā tiks meklēts piemērotākais risinājums. Bieži vien nepietiekams svars saistīts ar iedzimtām vai iegūtām kuņģa – zarnu trakta slimībām, un tās var kombinēties ar vāju imūnās sistēmas darbību. Samazināts ķermeņa svars ir bīstams nieru slimniekiem, tāpēc viņiem īpaši rekomendējam apmeklēt uztura speciālistu.

Celiakija   –  pēdējos gados aktuāla problēma daudziem bērniem, kā arī pieaugušajiem. Tā ir autoimūna saslimšana, kuru nav iespējams izārstēt. Taču ar to ir ļoti viegli sadzīvot un izvairīties no jebkādiem sarežģījumiem, ja vien ir zināšanas un izpratne par produktu grupām, kuras satur glutēnu.

Cukura diabēts – Latvijā un pasaulē progresējoša slimība, kura ļoti lielā mērā (īpaši 2.tips) atkarīga no mūsu paša dzīvesveida. Aptaukošanās un mazkustība veicina šūnu nejūtību pret insulīnu, tam seko cukura līmeņa paaugstināšanās asinīs. Bieži paiet pat 8 -12 gadi pirms tiek diagnosticēts cukura diabēts, un tā sekas ir ateroskleroze, asinsvadu bojājumi, nervu bojājumi, kā arī cilvēks tiek pakļauts mūžīgai zāļu terapijai. Jāpiebilst, ka ļoti efektīvu cukura diabēta 2.tipa novēršanu var panākt, lietojot sabalansētu uzturu un pievēršot lielu uzmanību fiziskajām aktivitātēm! Cukura diabēts mūsdienās sastopams arī bērniem, tāpēc, ja Jūsu atvase cieš no liekā svara, laicīgi apmeklējiet savu ģimenes ārstu vai dodieties pie uztura speciālista!

Vairogdziedzera saslimšanas – vairogdziedzeris mūsu organismā lielā mērā nosaka vielmaiņas intensitāti. Nepietiekošs vairogdziedzera izdalīto hormonu daudzums jeb organisma šūnu nespēja uz šiem hormoniem adekvāti reaģēt –  izraisa hipotireozi. Tā saistīta ar lēnu vielmaiņu, palielinātu ķermeņa masu, depresivitāti. Savukārt, pārāk aktīva vairogdziedzera darbība – hipertireoze cilvēku nereti noved līdz lielam ķermeņa masas zudumam, paātrinātai sirdsdarbībai, nervozitātei. Ārsts – endokrinologs kopā ar uztura speciālistu palīdzēs Jums risināt vairogdziedzera izraisītas veselības problēmas.

Sirds un asinsvadu problēmas – mūsdienās vairumam cilvēku apēstās porcijas lielums un uzņemtais tauku un rafinēto produktu daudzums ir neadekvāti liels, salīdzinot ar laiku, kas veltīts kustībai. Tāpat stresa situācijas darbā un mājās, emocionāla spriedze paaugstina risku iegūt sirds veselības traucējumus. Ēdot produktus ar augstu nepiesātināto taukskābju saturu, kā arī samazinot uzturā viegli asimilējamos ogļhidrātus – cukuru, limonādes, cepumus, sulas utt., ir lieliska iespēja attālināt un novērst draudošas veselības problēmas.

Paaugstināts asinsspiediens jeb hipertensija – Latvijā apmēram 20 % jauniešu jau ir sastopams paaugstināts asinsspiediens. Tas ir mīts, ka cilvēkam vecumā hipertensija ir normāla parādība. Lielā mērā cilvēks pats ar savu uzturu un dzīvesveidu regulē savu asinsspiedienu. Uztura speciālists, izzinot Jūsu ēšanas paradumus, norādīs uz produktiem, kuri varētu izprovocēt Jūsu veselības traucējumus.

Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs – risks iedzīvoties pēkšņos sarežģījumos. Nākot pie uztura speciālista, būtu vēlams, ka Jūs zinātu savu kopējā HOL līmeni, zema un augsta blīvuma lipoproteīnu daudzumu asinīs, kā arī triglicerīdu līmeni asinīs. Cilvēkam nav jāēd tikai kāposti vai gurķi, lai samazinātu savu holesterīna līmeni asinīs! Arī trekns ēdiens var būt pilnīgi brīvs no holesterīna! Uztura speciālists Jums norādīts un ieteiks labāko tieši Jums!

Hipovitaminoze vai avitaminoze – ēdot daudzveidīgu uzturu, vitamīnu trūkumam organismā nevajadzētu rasties, taču mēdz gadīties, ka dažādu slimību rezultātā vitamīnu rezerves organismā izsīkst vai arī vitamīni nevar uzsūkties no zarnu trakta. Katra vitamīna trūkumam organismā ir savas specifiskas pazīmes. Netērējiet naudu un nepērciet vitamīnus, pirms neesat konsultējušies ar uztura speciālistu vai savu ģimenes ārstu! Ļoti daudzi vitamīnu preparāti vispār nav ieteicami lietošanai – to atzīst arī farmakologi.

Nieru mazspēja – pie nieru slimībām ārkārtīgi svarīgi ir nezaudēt svaru! Tas var tikai palielināt infekciju biežumu un smagumu. Ļoti būtiski pamatā ir uzņemt pilnvērtīgās olbaltumvielas, kas satur visas neaizvietojamās aminoskābes. Cik daudz un ko ēst – to Jums pateiks uztura speciālists!

Žultsakmeņi vai žults atteces traucējumi – būtiski atcerēties, ka šādā gadījumā nepieciešams regulāri, bet nelielos daudzumos  uzturā lietot taukus, kas veicina regulāru žults izdali. Taču piena tauki zarnu traktā uzsūcas bez žults palīdzības. Kopā ar uztura speciālistu Jums izdosies noskaidrot piemērotāko diētu.

Hroniski aizcietējumi, caurejas – organismam nevēlami stāvokļi, kuru iemesls ir jānoskaidro un jānovērš. Regulāri aizcietējumi var radīt organisma saindēšanos, hemoroīdus, maisveida izspīlējumus resnajā zarnā. Savukārt, hroniska caureja izjauc normālu sāļu – ūdens līdzsvaru organismā, kas ir būtisks normālai organisma funkcionēšanai.

Pirms un pēc operāciju stāvoklis – ļoti būtiski šajā laikā uzturā lietot olbaltumvielu produktus, lai būtu „izejmateriāls” jaunu audu veidošanai brūču dzīšanas periodā. Taču, pārmērīgi lietojot uzturā olbaltumvielas, liela slodze ir aknām un nierēm. Svarīgi zināt, cik daudz un kādus produktus tieši vajadzētu izvēlēties šajā periodā.

Osteoporoze – samazināts ķermeņa svars, kā arī sievišķo hormonu trūkums organismā var izraisīt kaulu blīvuma samazināšanos, jo organismā trūkst kalcija. Kuros produktos ir visvairāk kalcija un kādus kalcija preparātus izvēlēties Jums ieteiks uztura speciālists.

Alerģijas un produktu nepanesamības – piena cukura nepanesamība jeb laktozes intolerance, fruktozes šķelšanās traucējumi, galaktozes intolerance – svarīgi zināt, kā izvairīties no šo cukuru saturošajiem produktiem un kā tos pilnvērtīgi aizstāt.

Grūtniecības laiks – brīnišķīgs periods, kad māmiņa var savam mazulītim sniegt pilnvērtīgu uzturu, nodrošinot bērniņa veselīgu attīstību un augšanu. Pie uztura speciālista Jūs varēsiet rast atbildes par savas ēdienkartes pilnveidošanu, vitamīnu un minerālvielu sabalansēšanu, kā arī kopīgi varēsiet pārrunāt citus ar uzturu saistītus jautājumus.

Zīdīšanas jeb laktācijas periods – cik kaloriju nepieciešams māmiņai šajā periodā? Kāpēc mātes piens ir tik nozīmīgs bērniņam pirmajā dzīves gadā? Ko ēst, lai caur mātes pienu mazulis saņemtu visas nepieciešamās uzturvielas? Mēs aicinām jaunās māmiņas konsultēties ar uztura speciālistu!

Mazuļa pirmais piebarojums – katra māmiņa, pirmo reizi pasniedzot mazulītim ēdienu karotītē, ir nedaudz satraukta – kā nu būs! Lai izvairītos no alerģiskām reakcijām un zinātu, ar kādiem produktiem sākt bērniņu piebarot, kā arī gūt jaunāko informāciju par speciālo bērnu pārtiku, iesakām Jums konsultēties ar uztura speciālistu.

Uz vizīti pie uztura speciālista aicinām katru, kuram ir interese, izvērtēt savu ikdienas ēdienkarti, to sabalansēt un veidot veselīgāku!

Piesakoties pie uztura speciālista, miniet vizītes iemeslu, kā arī, ierodoties pie speciālista, līdzi ņemiet (ja ir) pēdējo analīžu rezultātus, kā arī ārstu slēdzienus (izrakstus) par Jūsu veselības stāvokli. Nepieciešamības gadījumā uztura speciālists ieteiks Jums veikt asins analīzes uz konkrētiem rādītājiem.

Uztura speciālista konsultācijas sniedz sertificētas uztura speciālistes Baiba Grīnberga un Ilze Začeste
 
      Atpakaļ
Kalendārs
Kontaktforma
  
vārds:

E-pasts:

Piezīmes:

 

Visual CAPTCHA

 

 
Personām ar funkcionāliem traucējumiem


PARTNERI

 


 

 

 

 


 Mālkalnes prospekts 3, Ogre, Ogres novads, LV 5001, Latvija

© Ogres Veselības Centrs 2021 Visas tiesības aizsargātas

Izstrādāja Websoft.lv