103006

Transpersonālā psiholoģija Transpersonālā psiholoģija

 

Transpersonālā psiholoģija ir humānistiskās psiholoģijas virziens ar pētījumiem par garīgumu, ķermeņa un prāta attiecībām, transformāciju un izmainītiem apziņas stāvokļiem.

  • Vārdu "transpersonāls" pirmais savā kursā Harvardas universitātē 1905. gadā ir lietojis funkcionālisma pamatlicējs Viljamss Džeims, Savā ziņā viņš tiek uzskatīts par pirmo transpersonālo psihologu viņa darba “Reliģiskās pieredzes daudzveidība” dēļ.
  • Nosaukums “transpersonālā psiholoģija” oficiāli tika apstiprināts 1968. gadā ASV, kad to nolēma šī jaunā psiholoģijas novirziena pamatlicēji A. Maslous, S. Grofs, E. Sutičs, A. Votss u.c.
  • K. G. Jungs pirmo reizi lietoja terminu “transpersonāls” (uberpersonlich/ pārpersonāls), kad viņš lietoja frāzi “transpersonālā zemapziņa” kā sinonīmu “kolektīvajai zemapziņai”.

 

Terminam  “transpersonālā psiholoģija” ir latīņu un grieķu saknes. Grieķu vārds “psiholoģija” sastāv no diviem vārdiem – “psychē“, kas nozīmē dvēseli, garu, elpu un “logos“, kas nozīmē mācību, vārdu, spriešanu. Savukārt vārds”transpersonāls” nāk no latīņu “trans”, kas nozīmē “caur”, “aiz”, “ārpus” un “persona”, kas nozīmē “maska”. Iznāk, ka “transpersonālā psiholoģija” ir “Dvēseles vārds caur un aiz maskām”.

 

Ko nozīmē vārds „transpersonāls”?

  • K. Vilbers: “personīgais + ...”. Transpersonālā orientācija ietver visas pārējās psiholoģijas jomas un pēc tam pievieno tām dziļākus un augstākus cilvēciskās pieredzes aspektus. Tas ir mēģinājums dziļāk, rūpīgāk un zinātniskāk aptvert visu iespējamo cilvēces pārdzīvojumu spektru.
  • R. Volšs, F. Vons: transcendentālā izpaušanās caur (trans) personīgo.
  • Vadošais stimuls transpersonālās psiholoģijas ieviešanai kā atšķirīgam pētījumu laukam bija Abrahama Masloua pētījumi par personības pašaktualizāciju. Masloua darbi skāra ne tikai psiholoģiskus aizvainojumus un personības attīstību, bet arī augstākās pakāpes (peak) pieredzi, iedvesmu, kreativitāti, altruistiskus ideālus, kā arī darbības, kas pārspēj parastas personības rīcību. 

http://www.transpersonal.lv/index.php/lv/13-visas/publ-1/45-trans-psihol 

 

Transpersonāla psihoterapija tiecas integrēt cilvēka eksistences fiziskos, emocionālos, mentālos un garīgos aspektus, ieskaitot normālus veselīgas darbības klasiskos mērķus. Tā  fokusē uzmanību uz psihes dziļākajiem aspektiem un atver ceļu uz cilvēka patieso “Es”, vienotību ar pasauli un pašam ar sevi, harmoniskāku dzīvi un veiksmīgu pašrealizāciju. Transpersonālā psihoterapija strādā ar tradicionālām terapijas metodēm, kā arī tādām metodēm kā apzinātības prakses, elpošanas tehnikas, vizualizācijas, meditācijas, regresīvā terapija, uz ķermeni orientētās tehnikas.

 

Konsultē  transpspersonālās psiholoģijas speciāliste Ilona Bērtule
 
      Atpakaļ
Kalendārs
Kontaktforma
  
vārds:

E-pasts:

Piezīmes:

 

Visual CAPTCHA

 

 
Personām ar funkcionāliem traucējumiem


PARTNERI

 


 

 

 

 


 Mālkalnes prospekts 3, Ogre, Ogres novads, LV 5001, Latvija

© Ogres Veselības Centrs 2020 Visas tiesības aizsargātas

Izstrādāja Websoft.lv